Iran Tour Guide Driver
 
Tours for Garmeh, Isfahan, Shiraz, Yazd, Kashan, Persepolis, Desert Camping

Licensed Tour Guide|Driver + 4WD Car over Iran!
Tailored, Budget, Luxury, Group, Eco, Desert & Mountain Trekking Tour

ماه محرم که می رسد شیعیان با نمادها و نشانه های مربوط به عزاداری تالم، تاثر و همچنین ارادت خود را به امام حسین (ع) و اهل بیت ایشان ابراز می نمایند. یکی از نمادهای واقعه کربلا که بیشتر در مناطق کویری مورد استفاده قرار می گیرد نخل می باشد که تاریخچه پر رمز و رازی دارد. 

 

 


وجه تسمیه :

این ساختار چوبی  چون در ابتدا از چوب درخت خرما ساخته شده بوده  را نخل نامیده اند ولی عده ای نیز می گویند در ابتدا اسم آن نقل به معنای حرکت و انتقال بوده که بدلیل کثرت استعمال به مرور زمان به نخل تبدیل شده است.

پیدایش نخل:

در مورد پیدایش و نماد نخل نظریه های متفاوتی وجود دارد که محتمل ترین آنها به شرح زیر می باشد:

  • نخل را به نوعی اقتباس از خیمه مجمع حضرت موسی (ع) نامیده اند که محل عبادت پیروان او در بیابان تیه بوده که در دعای سمات از آن تحت عنوان قبه الزمان نام برده شده است.
  • نخل نمایانگر تابوت خسروپرویز پادشاه ساسانی می باشد که بدست شیرویه  کشته شد و دربار برای وی تابوت بزرگ و آذین شده ای ساختند.

.

.

.

  • نخل به نوعی نماینگر خیمه های امام حسین (ع) و اهل بیت ایشان در کربلا می باشد.
  • نخل در واقع نماد تابوت امام حسین (ع) می باشد.

نخل کوچک بدون آذین واقع در میدان وقت الساعت

 

نخل میدان امیر چخماق حداقل قدمت ۲۰۰ سال 

بنظر می رسد که این ساختار چوبی همانند موارد  بسیاری دیگر از فرهنگ و تمدن ایران باستان میباشد. چرا که شکل نخل در واقع تداعی کننده درخت سرو می باشد و درخت سرو در آیین زرتشت و فرهنگ ایران باستان به معنای آزادگی، سربلندی و جاودانگی می باشد و دلیل اینکه در این مقیاس بزرگ آنرا ساخته اند این است که بدین طریق می خواسته اند بزرگی و عظمت صاحب این نخل را نشان دهند. شیعیان ایران به دلیل تاثر بسیار از اینکه امام آزاده  و راستین خود را بدون تشییع از دست دادند در جبران این مصیبت همه ساله در دهه اول محرم نخل را سیاه پوش می نمایند و آیینه هایی به یاد پاکی و نورافشانی  پیکر آن حضرت نصب نموده و به یاد تیرها و نیزه های فرو رفته، شمشیر و خنجرهایی بر نخل سیاه پوش شده نصب می کنند در بعضی از نخل ها روکش  سیاه نخل خود حاوی تصویر شمشیر آغشته به خون و تصویری از حرم امام حسین(ع) می باشد گاهی نیز تصویر درخت سبز و راست قامت سرو هم در روکش سیاه نخل به چشم می خورد. حدود چند صد نفر از عزادارن حسینی بعد از نماز ظهر عاشورا و در حالی که عزاداری از سادات بر بلندای نخل ندای یا حسین سر می دهد، نخل سنگین و بزرگ را بعنوان نماد تابوت امام حسین (ع) از زمین بلند نموده و سه بار دور حسینیه می چرخانند تا بدین وسیله مظلومیت و معصومیت امام حسین (ع) را بار دیگر به شیعیان امام مهدی (عج) یاداور شوند.. این آیین در استان یزد مختص شهر یزد نبوده و در شهرهای دیگر نظیر تفت، ابرکوه و زارچ هم به چشم می خورد و در بعضی از نقاط مراسم نخل گردانی در عصر و همزمان با آتش زدن خیمه ها انجام می گیرد.

هرگونه کپی برداری از مطالب فوق، بدون ذکر منبع پیگرد قانونی را در پی دارد.

.: Contact Info : +98 935 066 2366 mojirantrip@gmail.com :.


All Rights Reserved for Mojtaba Heidari
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic